bastards udvalgte anbefalinger

Dialogmøde om nyt kunstnerisk workspace for den frie scenekunst på Udviklingsplatformen for Scenekunst d. 26. februar kl. 15-16.30

Running Sculptures i Pakhus 11, Dansehallerne d. 14. marts kl. 15.30

A three-fold performance evening på Bådteatret d. 26. februar kl.19

Åbning af Krisekontor for de bekymrede i Ooe d. 29. februar kl. 10

Absolutions of the Body – seminar i Runde Tårn d. 7. marts kl. 13-16.30

Two Women Machine Show – Of All Its Parts: Darkness i Pakhus 11/Dansehallerne d. 24. februar kl. 20

Paneldiskusion om kollektive processer på Forsøgstationen d. 22. februar kl. 15.30-17.30

Fiktion, parallelle virkleigheder og futurisme i kunst og litteratur af Nazila Kivi og Jamal Bendahman på Husum bibliotek d. 20. februar kl. 19-21.30

The Female Gaze – LINE – Frame #3 af Nadia Nabil på Uppercut Danseteater d. 17. februar kl. 19

Corpo Surreal af Sew Flunk Wit på Takkellofttet d. 12. februar kl. 19.30

Fraction Inter Action – a 12 hour performance på Galleri Christoffer Egelund d. 7. februar kl. 12-23.59

Feral Festival på AFUK d. 12.-14. februar

Peep Show af Det Ovale Rum på Den Frie d. 21. februar

Triptykon of Disbelief – the Earth Says Hello af Signe Vad på Martin Bryde Gallery i Lund, Sverige d. 8. februar kl. 13

Open Call til ST:ART Sydhand Teater deadline d. 16. februar

The Circus Ball by Beck Ninja på AFUK d. 15 februar kl. 18-02.00

Pop pengene – performance af Louise Haugaard Jørgensen på Børsen d. 10 februar 16.30

Fotoforum med Yvette Brackman på Fotografisk Center d. 6 februar kl. 17-19

FuturX chapter 4 på P44 Performance Hub d. 5. februar kl. 14

Olof Olsson – Driving The Blues Away i Kierkegaards Antikvariat d. 25. januar kl. 20 -23

Første Torsdag: Ragnhild May: Pneumatisk maskine i Kunsthal Aarhus d. 6. febraur kl. 16-17

Læsninger på Astrid Noacks Atelier: Amalie Smith og Franziska Hoppe d. 26. januar kl. 15-17

Pålædningsdukkernes befrielsesfront workshop på MAMO d. 19. januar kl. 14-17

Finissage på Cirkelbryder af Sophia Kalkau og Ursula Andkjær Olsen på Den Nationale Fotosamling d. 17. januar kl. 16-18

Environmental racism – dokumentar screening og paneldebat præsenteret af WOC CPH d. 2. februar kl. 12-15.30 på Fælledvej 12 i København

Queering Performing Arts – lecture af Zvonimir Dobrović på Warehouse 9 d. 28. januar kl. 16-18

Og planterne kravler mod toppen udstilling af Maja Mo Moesgaard på Hillerød Bibliotek d. 25. januar kl. 13 -14.30

The Soul Catcher af Annika B. Lewis på Bora Bora i Aarhus d. 21. januar kl. 19.30

The Juliet Letters – fortolking af Elvis Costellos kærlighedsange med Kira Skov og Nordic String Quartet d. 17. januar på Betty Nansen Teatret

Nytårskur på Horsens Kunstmuseum med Lilibeth Cuencas performance Dragedukke d. 11 januar kl. 14-18

Fotografi er fotografi er fotografi d. 10. januar kl. 17-19 på Banja Ranthov Galleri & Kunsthandel

Jullemarked og banko i Trampolinhuset d. 15. december kl. 12

FuturX kapitel 2 på P44 – Performance Hub d. 19. december kl. 17 – 19

Meninger med lilla blæk #1 i Det Lilla Rum d. 19. december kl. 16.30

Den unge Werthers lidelser instrueret af Sragun Oshana på Sort/hvid d. 13. december kl. 17.30

Kunstakademiets julemarked på Kunstakademiets billedskoler d. 15. december kl. 11-17

Launch: Monsieur Antipyrine 4/5 på Sort/hvid d. 13. december kl. 16-118.30

Samtalesalon – Writings of Bodies på Den Frie d. 12. december kl. 17-20.30

Feministisk julestue med kunstneren Mette Uldal i Det lilla rum d. 7. december kl. 12-17

Untold Pages med Lone Aburas, Jamal Bendahman & Nazila Kivi på Øen d. 7. december kl. 16-17.30

Silkebreve Soloudstilling af Johanne Skovbo Lasgaard på KH7 artspace i Aarhus d. 6. december kl. 17-19

De Hvides Privilegier – FLÆS temaaften i Litteraturhaus d. 4. december kl. 19 – 21.30

Momentum – køn og kunst af Mette Rise, Sophie Dupont, Lilibeth Cuenca Rasmussen og Philip | Schneider på Børsen d. 30. november kl. 16-18

Maintenance Art – fælles genopførelse på Aros d. 29. november kl. 15-17

Release: Marie Raffn i Bladr d. 30 november kl. 16.30-19.30

Performancefestival Mellemting mellem ting d. 21 – 24. november på Den Frie

Kritikersalon: Det groteske d. 19. november kl. 19.30 – 21.30 på Forfatterskolnen

CCSelects koncert, talk, filmvisning d. 21. november kl. 17-21 på Copenhagen Contemporary

De tte økologier talk med Mtthias Kokholm arrangeret af Projekt Art Writing på Aros i AArhus d. 20. november kl. 19-21

Dovenskab – koncertperformance af Eriko Makimura i Koncertkirken i København d. 14.-16. november

Performancefestival – ‘Mellemting mellem ting’ d. 21. – 24. november på Den Frie Udstillingsbygning

To Write Art – symposium d. 14.-15.november på Københavns Universitet, KUA

Gevækster – en readingfestival af Grow d. 4.-5. december på Teater Grob

The Female Gaze – Kvindeblikket i kunsten – Visionssalon i Skuespilhusets foyer d. 26. november kl. 16-17.30

Den usynlige mur – en aktivistisk performance med børn fra Sjælsmark d. 5. november kl 14 på Christiansborg Slotsplads

Kunstsalon Vision – Gunilla Lind og Mira Helenius Martinsson og forestillingen ‘LOVEU2ND’d. 14. november kl 20 -21 i Dansekapellet

Edith Södergtrans digte og Anna Kruses musik d. 11 november kl 20-21 i Poesiens Hus

Fejring af de døde d. 1 november kl 20- 02.00 i Det Lilla Rum

Reception // Lydarkiv med danske kvindelige komponister d. 1. november kl. 16 -19 i Lydens Hus

Bjerget af Seimi Nørregaard – performance d. 30. oktober kl. 17- 20 i Brønshøj Vandtårn

Sunk Deeper // Antistatic // Great Dane | Stardust d. 9. november kl. 20.30 – 00.00 på Noisy Beehive

Det bøjelige univers d. 29. oktober kl. 17-20 på Forfatterskolen

Mød Charlie Laban Trier, Meleat Fredriksson, Snorre Jeppe Hansen d. 4. november kl. 19- 21 på Charlottenborg, Dansehallerne

Transistor 8 – A Festival for Contemporary Performings Arts d. 25. – 31. oktober på Inter Arts Center i Malmö

Performancemuseum Futurx – gender d. 8. november kl. 14- 22 i P44 – Performance Hub

Power of Women Festival d. 7. – 10. november i Cinemateket, Husets Teater, P44 – Performance Hub mm.

Corpus Dogma #2 – On the Other Hand af Tina Tarpgaard d. 19. oktober kl. 18 på Corpus, Det Kgl. Teater

Running Out of Blue – Anja Francke på Astrid Noacks Atelier d. 18. oktober kl. 14.-17

Ragnhild May – Vega Arts d. 14. oktober kl. 19- 21 på Vega

Choreography on the Face – performance lecture af Sara Hamming d. 27. oktober kl. 16 på Teater Får302

Gran Canaria – performance i udstillingen af Louise Haugaard Jørgesen d. 13. oktober kl. 12 i Møstings hus

PoesiBanko med Øverste Kirurgiske digterne d. 19. oktober kl. 20 – 21.30 på Brøg Litteraturbar

Vandana and Emma Holten in Conversation d. 12. oktober kl. 14 – 15.30 i Union KBH

Body Landscapes Performance Art Festival 2019 d. 8. – 11. oktober 2019

Book Launch af Lise Saxtrup/Blankt Papir Press på Bladr i København d. 10. oktober kl. 17-20

På sit yderste – kortfilm og koncert af Daniel Boysen, Mariana Gil og Martin Lau d. 17. oktober kl. 19- 21 hos Frontløberne i Aarhus

Open Call: Travers at CC i København d. 4. oktober – 8. november

Dramaturgical practices med dramatiker/forfatter Runa Borch Skolseg og kritiker/ redaktør Anette Therese Pettersen d. 14. oktober kl. 17 på Kunsthøhskolen i Oslo

Open Call: Staging the Art of Denmark initieret og arrangeret af HAUT i København og Åbne scene- Godsbanen i Aarhus d. 5. – 25. oktober

Performance Walk med Christine Laquet – mødested udstillingsstedet Spanien 19C i Aarhus d. 4. oktober kl. 16. -18

Conspiracy Ceremony -Hypersonic States – performance af Margret Sara Guddjonsdottir i Dansehallerne/Pakhus 11 d. 3.- 4. oktober

Klima&Litteratur på Teaterøen d. 5. oktober kl. 12.30-23

Lyd + litteratur festival 2019 d. 4. oktober – 6. oktober på Radar i Aarhus

Opening/Fernisering: Threshold(s) med performance af Yong Sun Gullach på CAMP og Trampolinhuset d. 4. oktober kl. 18

Arabian Nights åbning: Reception, Yara og livekoncert med Lekhfa i Cinemateket og ALICE d. 1 oktober kl. 18- 23

Malmö Gallerinatt: Vernissage – Anti-bodies af Rikke Benborg på Fotogalleriet [format] i Malmö d. 28. september kl. 18

En aften med forlaget Korridor torsdag d. 26. september på Cafe Pyt kl. 18-21.30

Om kaffe på tværs af Sydhavnen med Boaz Barkan, Xiri Tara Noir, Mille Maria Dalsgaard og Maria Carmen Lindegaard,, som er en del af Choreography in Action på Sydhavn Teater d. 23. kl. 19-21

Open Doors/Stort Spagat af Christina Joensson m. fl. på Østbanegade 41 i København d. 23. september kl. 16

Herfra hvor vi står af Lilibeth Cuenca Rasmussen på Horsens Kunstmuseum d. 21. september kl. 14