bastards udvalgte anbefalinger

Lyse Nætter 2021 d. 31. juli kl. 13-02.00 i Møllegade, København

THE FOXCAVE Sew Flunk Fury Wit (DK) d. 26. -31. juli på en nedlagt brandstation i Helsingør

DIGTFIX-LIVE #1 arrangeret af Det Lilla Rum d. 18 juli kl. 14-17 i Lundtoftegade, København N

A new place d. 17. juli kl. 13 i Veo Friss Jespersen og Miguel Vega Olivares atelier på Møn

Moving a memory af Convoi Exceptionnel d. 29. – 31. juli kl. 20 på Passage Festivalen i Helsingør og d. 5.-8. august kl. 14 og 17 i Dansehallerne, Gotved Instituttet, København

Summer Bloom 2021 d. 15. juli i Klintebjerg, Geopark i Odsherred

Med hænderne som lygter – Wesen feat. Helene Johanne Christensen d. 8. juli kl. 19.30 på Mayhem Kbh

Constructing the Body: Sara Ahmed’s “The Promise of Happiness” d. 8. juli kl. 14

A Defense of Two-Dimensionality, Fred Moten d. 7. juli kl. 19

CC: Celeste performance af Cæcilie Trier, August Rosenbaum, Lea Guldditte Hestelund og Ea Verdoner.d. 1.-3. juli på Copenhagen Contemporary

Den Frie Morgen – Kristoffer Raasted d. 30. juni kl. 0.8.00 ved Den Frie, Oslo Plads

Hand of Inanna af Nanna Lysholt Hansen d. 25. juni på Utzon Center

Man On The Moon af Glad Teater og Sydhavn Teater d. 25. -27. juni på Østre Kapel Vestre Kirkegaard

Performancefestival: RESONANCE & WONDER d. 18.-20 juni på Overgaden – Institut for Samtidskunst

Den Frie Morgen – Jeanette Ehlers d. 29 juni kl. 08.00 ved Den Frie, Oslo Plads

Fantastisk Fabulerende Fodreise // Christianshavns Bogfestival 2021 (Vandring 1) d. 19. juni kl. 12

DRAMATURGIES OF RESISTANCE — collectivity, performance, dialectics d. 18. – 19. juni

I See Monsters Everywhere af Sahar Jamili d. 12. juni kl. 14

Den Frie Morgen – Adam Christensen & Denis Unal d. 17. juni kl. 8.00 i området omkring Oslo Plads

How to be a man (reception) d. 15 juni kl. 17

PDAS_Arts: J&K Workshop d. 15. juni kl. 16 på På den Anden Side

Afgangsreadings 2021 – dramatisk skrivekunst d. 11. juni kl. 20 + kl. 22 på Folketeatret

Performativ talk: Mia Edelgart om dumhed d. 9. juni kl. 19 på Art Hub

Afgangsreadings 2021 – dramatisk-skrivekunst d. 11. -12. juni på Folketeatret

Tårnby Park Performance Festival d. 8.-12. juni

Translating performing arts into a digital first interactive experience – how and why? d. 9. juni kl. 14 på zoom

BLACKOUT by Tim Bishop / Immersive Days #1 d. 9. juni på Inter Arts Center i Malmø

Amduat. En iltmaskine // CPH Stage d. 1.-12. juni på Teater Republique

Habitat + Bodyscaping af Nana Francisca Schottländer d. 3.-17. juni på Tunnelfabrikken

Reading: NATSVÆRMER af Nazila Kivi // CPH Stage

Hail To The Good Listener d. 28. maj kl. 20 på Takkelloftet

SIGNA – The Market d. 29. maj – 3. juli i Simian

Kate McIntosh: Worktable | Kph Volume d. 27.- 29. maj på Volume

HØST // CPH STAGE d. 26. maj kl. 20 i Sjælør Kirke

Free Lunch Series: Louise Haugaard Jørgensen d. 25. maj kl. 12 på Art Hub Copenhagen

Teach Each Other Monday with Marlene Bonnesen d. 24. maj kl 09.00 på Forsøgstationen

RE(W)RITE! Celebrating Human Connection d. 22. maj – 12. juni på Den Frie Udstillingsbygning

Fælleslæsning: Adrienne Rich med Ditte Holm Bro – Sommertid Poesifestival d. 23. maj kl. 14 på Blågårds Plads

Klimamarch: Klimakrisen er ikke glemt! d. 22. maj kl. 13 afgang fra Nørrebroparken

Nuancer af nordisk sorthed d. 22. maj kl. 15 i Union. Gårdscenen

Pythias Stemmer #7 Ana Pavlovic d. 20 maj kl. 17 ved Vesterbrogade 101, København

Tuesday Night Sleeping Club af hello!earth d. 18. maj – 1. juni – i din nat- og aktionsradio

Teach Each Other Monday with Jesper la Cour d. 17. maj kl. 9.00 på Forsøgsstationen

Boglancering: Ad! Hvad er det jeg har siddet i? – en naturvejledning af Ulla Hvejsel d. 15. maj kl. 14 i LOKALE

B&W’s Fluid Academy d. 15. – 16 maj på Forsøgsstationen

Talk: ‘The Folded Layers’ with Aysha Amin and Awa Konaté d. 12. maj kl. 19

Stense Andrea Lind-Valdan & Rune Gade om den virtuelle udstilling WTF Willumsen d. 12. maj kl. 17

B&W’s Teach Each Other Monday with Lotte Faarup d. 10. maj kl. 9 på Forsøgsstationen

Performance: Some Were Carried, Some – Dragged Behind d. 8. maj kl 12 på Vor Frue Plads

PERFORMANCE PROTOCOLS ///////// Nordic Sessions no. 2 //////// GÅ-PROTOKOLLER i og omkring udstillingstedet LOKALE i København d. 7.-8. maj

BamBam Frost: YES i Dansekapellet d. 7.- 8. maj kl. 20

#VÆRKDINVERDEN 2021: MAKE A MOVE i Vejle, Ærøskøbing, Kolding og Fredericia 1. maj – 31. maj

B&W’s Teach Each Other Monday with Camilla Graff Junior på Forsøgstationen d. 3. maj kl. 9.00

Podcasting som kunstnerisk praksis d. 23. april d. 19

CC udstillingsåbning: Lilibeth Cuenca Rasmussen d. 29. april kl. 11-21

TM by Ontroerend Goed på Re: locations – digital theater festival og WILDTOPIA d. 21. april – 2. maj

Teach Each Other Monday with Sara Hamming d. 26. april kl. 9

Månedrøm x Mia Degner x Rasmus Lund d. 17. april kl. 16

CC udstillingsåbning: Art of Sport & Short Story på Copenhagen Contemporary d. 21. april kl. 11

Dekolonisering i litteraturen d. 20. april kl. 17

Fahads Forsamlingshus: Kunst i en cancel culture-tid d. 18. april kl. 13

Lydknust 2021 – Elektronisk Musik & Lydkunst i 15 år d. 16. april kl. 18.30

Public Lecture by Achille Mbembe as part of the international conference ‘Utopia and Migration’ d. 23. april kl. 16.30

Black Holes | The Edge of All We Know: Exclusive Q&A and Screening d. 23. april kl. 01.00

Black feminism and culture in the Nordics: Who gets to be heard d. 13. april kl. 17

Kunstsalon Vision // Liveoplevelsens hybride muligheder d. 13. april kl. 17

Kate McIntosh (NZ/BE) / Hands-On: Invitation, Action & Agency d. 26. marts kl. 16

Trajal Harrell, « Friend of a Friend » d. 30. marts kl. 18

Plads til ord – litteratur på film / snarlig filmserie + talks i Cinemateket d. 5. april kl. 19

Talk Town Salon #6 – Antifeminisme og højreekstremisme d. 31. marts kl. 17.30

Nordens Dag: Verdien av kultur i Norden i kriseperioder og fremover d. 23. marts kl. 18

Verdens Poesidag i Thiemers Magasin d. 21. marts kl. 12

MOVE IT #1 (Digital) Networking d. 30. marts kl. 15

EPHEMERA #3 – Online Stage for Performance Art d. 21. marts kl. 17

ONLINE: Audre Lorde: Din tavshed kan ikke beskytte dig / foredrag, oplæsning og portrætfilm d. 17. marts kl. 19

Digital premiereaften: Scenekunstfilmen – En Retfærdig Krig d. 22. marts kl. 19.30

TQC: Every House Has a Door d. 13. marts kl. 20

Faulty Channels, Pt. 0: Kindly Remind Me of My Presence av A.Z. Kelsey | INKONST Residence d. 13. marts – 20. marts

Is it really ever really really really real? Really? d. 16. marts kl. 20

Gyldendal elsker lyrik d. 21. marts kl. 13-17

In C – Sasha Waltz & Guests – Terry Riley (Livestream 6.3.2021) d. 6. marts kl. 20

Art Hub presents New Connections – Queering the Radio Voice II by Kristoffer Raasted d. 4. marts kl. 17

Litteratursamtal: Borde hålla käft arrangeret af Nordisk kulturkontakt og Förlaget d. 8. marts kl. 17

[ÅBNING] SAMMENSTØD 1 arrangeret af Ringsted galleriet d. 6. marts kl. 13-01.15

EPHEMERA #2 – Online Stage for Performance Art arrangeret af Performance Køkkenet og David Sebastian Lopez Restrepo d. 28. februar kl. 17

C!CAF: Der Lauf – Le Cirque du Bout du Monde d. 18. marts kl. 19 i Den Grå Hal

Zoom på Silkefyret – en eftermiddag med et mikroforlag d. 28. februar kl. 14

Body Weather: Premiere & Discussion af Stine Marie Jacobsen d. 10. marts kl. 19

Remind Me I’m Not Dead af Skånes Danseteater d. 20. februar kl. 20

Luna Seconda af Ursula Scavenius på P44 – Performance Hub d. 2. marts kl. 20

Walk Man af Don Gnu i Erikstrup Hallen d. 2.marts kl. 19.30

Sorry not Sorry af Gunilla Lind på Sort/Hvid d. 27.februar kl. 20

Mørkt Forår på Betty Nansen Teatret d. 1. marts kl. 20

Art and Science as Storytelling d. 19. februar kl. 01.30

Kritikersalon om NY JORD d. 17. februar kl. 16.30

Leaders in SHAPE: Judith Butler d. 8. februar kl. 18

Copenhagen Light Festival d. 5 februar kl. 17-22

Forfatterkvarteret – mød 20 forfattere live i februar d. 1-26. februar kl. 11-15

Digital Achemy: Workshop Series // The Future Gallery Text d. 2. februar kl. 17

#28solos28days af Bobbi Lo Produktion d. 1. -28. februar

Others than Human by Robin Jonsson d. 31. januar kl. 14

Conversation with Jane Jin Kaisen – Community of Parting d. 23. januar kl. 17

Frantz Fanon : an introduction d. 27. januar kl. 00.30

Witch Hunting Old and New – Ron Hutton – Zoom Lecture d. 26. januar kl. 21

COVID-19-restriktioner som kunstnerisk benspænd arrangeret af Det Frie Felts Festival d. 28. januar kl. 15

Aesthetic Relations – online conference arrangeret af  Solveig Daugaard, Rasmus Holmboe, Mathias Overgaard and Cecilie Ullerup Schmidt fra Nye Carlsberg Fondens research center Art as Forum, Københavns Universitet d. 20. januar kl. 9 – 22. januar kl. 15.30

Åbning af Det Frie Felts Festival: Mød Florentina Holzinger d. 19. januar kl. 16

Åbning af Det Frie Felts Festival: online samtale med Ivo Dimchev d. 19. januar kl. 16

EPHEMERA #1 – Online Stage for Performance Art arrangeret af Performance Køkkenet og David Sebastian Lopez Restrepo d. 17. januar kl. 17-19

Alle tiders Krisesange – streaming af Det Kgl. Teaters koncertforestilling fra d. 10. juni 2020

La danseuse af Stéphanie Du Giusto

Online delene af Det Frie Felts Festival d. 18. -25. januar i København og d. 28. -31. januar i Aarhus

Kunstnersamtale med Sara Hamming d. 21. januar kl. 17 – 18 arrangeret af bastard

Webinar: Bæredygtighed på tværs af kunstarterne d. 20 januar kl. 10 arrangeret af Statens Kunstfond

Tanztage Berlin 2021 d. 7. -16. januar 2021

Filmen Privilege af Yvonne Rainer

Filmen A Hora da Estralla af Suzana Amaral på forlægget af Clarice Lispectors roman

Public defence: Anne Haaning d. 18. december kl. 12-15

Narcissister Organ Player [Warehouse 9 TV] d. 11. december kl. 19 + 13. december kl. 23.59 – online event

Feminist International: How to Change Everything d. 11. december kl. 21 – online event

Can we talk about it? dokumentar af Sugi Thiruchelvam, Kaila Bohler og Margarita Ilieva arrangeret af Union KBH d. 17. december kl. 17 – online event

Somatic Lecture on Breathing af Jule Flierl d. 7. december kl. 17 – online event organiseret af Curriculum

Drømme-release for Rikke Oberlin Flarups Der kan ikke være 18 lilla mennesker i en konvolut d. 8. december kl. 17-20 på Bobuska – Tilfældets have

Free Lunch Series: Louise Haugaard Jørgensen d. 8. december kl. 12 på Art Hub

Livestream mit Sasha Waltz & Guests und Diego Noguera Berger: Dialoge 2020 – Relevante Systeme II d. 5. december kl. 20

Kunstnernes Støttesalg – Benefit art Sale d. 5. – 7. december på Forfatterskolen

Corpus Fredagsbar: Talk om diversitet i scenekunstbranchen d. 4. december kl. 17 på Det Kgl. Teater, Gamle Scene prøvesal A + livestreaming

Performancerum i december d. 4. december kl. 19 i rum46, Aarhus

This Is Not a Dream – [Warehouse 9 TV] d. 4. december kl. 19

Kunstnersamtale med Sara Hamming d. 3. december kl. 17 på Astrid Noacks Atelier

Performances: Live Art DK – VIRAK REVUEN d. 3. december kl. 16 på Statens Museum for Kunst

I Can’t Breathe – KBH 29/11, d. 29. november kl. 14 på Slotsholmsgade Kbh K.

CC + Dansehallerne: Art talk – fejring af 100 året for Anna Halprin af Vala T. Foltyn d. 3. december kl. 16 på Copenhagen Contemporary

Forum Lectures #3: Josefine Wikström – Art, autonomy and practices of relations: A critique of performance d. 24. november kl. 17-19

Mine Aftner i Paradis: Stille Lys & Jonas Eika d. 2. december kl. 19 i Øst for Paradis, Aarhus

Katalog over kommende katastrofer af Peter-Clement Woetmann, Joan Rang Christensen, Mikkel Trier Rygaard og Julie Maj Jakobsen d. 28. november på Teater Får302

Salon Hysteria X Boghallen præsenterer: Samtale med Ida Marie Hede på Trappen d. 25. november kl. 9.30-10.30 i Politikens Boghal

Gratis Performance: “Vi, Dyrene” af Camilla Graff Junior d. 13. november kl. 15 på Earthwise Residency

Samtale: Kolonialismens aftryk i kunsten d. 26. november kl. 19 på Glyptoteket

Performance i Gelé Royal af Barbara Amalie Skovmand Thomsen og Toke Brorson Odin d. 21. november kl. 15 

Voices of Pythia1: Sam-Tale i 8. Hus af kunstnerne Suzette Gemzøe og Maria Ciccia Smidl d. 20. november kl. 17 udenfor Office of Emergency

Close Encounters – a choreographic exhibition arrangeret af Dansehallerne og Den Frie på Den Frie Udstillingsbygning d. 12.-15. november

Litterær vandring i Moesgård skov med Theis Ørnstoft d. 15. november kl. 14

CC: Koncert Niels Lyhne Løkkegaard d. 12. november kl. 17-18 på Copenhagen Contemporary

Performance: Soy Milk af Louise Haugaard Jørgensen d. 13.-18. november på Kunsthal Aarhus

Hiromi Itô d. 5. november kl. 19.30 på Forfatterskolen

Fernisering // Whip it Good – The Gaze – Black Bullets // Jeanette Ehlers d. 6. november kl. 17 på Til Vægs – Lundtoftegade

Kritisk zone af Felia Gram-Hanssen og Tora Balslev d. 1 november kl. 14.30 og 15 .30på Polychrome

Genlyd af Annika Barkan og AFUK Scene d. 29. oktober – 7. november på Akademiet for Utæmmet Kreativitet

Lolita for altid d. 29. oktober – 21. november på Teater Republique

POW Festival 2020 d. 29. oktober – 1. november, se mere her

Diary Practice For Unprecedented Times organiseret af Autograph d. 28. oktober kl. 19-21

Forum Lectures #2: Maria Berrios & Lisette Lagnado d. 27. oktober kl. 17-20 organiseret af Kunsten som Forum, Københavns Universitet

Teenagere spiser vaffelis: En performance af Molly Haslund d. 18. oktober kl. 14 på Statens Museum for Kunst

CC x Live Art for børn: KAPUTT! Akademi for ødelæggelse d. 14. oktober på Copenhagen Contemporary

Vibrant Matter af Sophia Mage og Hackstage d. 14-17. oktober på KPH volume

Drømmebøger d. 9. oktober i Den Sorte Diamant

Total International (Lokal) Two Cities – One Performance d. 8. oktober kl. 20 på Teater Får302

Performance Curators Initiatives (PCI) 2020: Conversation on Curation and Performance d. 5. – 10. oktober – online symposium arrangeret af PCI

Cia/Lisa Vereertbrugghen/ Some Thoughts on Hardcore d. 6. oktober kl. 19 online beguvenhed arrangeret af Dansehallerne

Reception:// Billboard Istanbul d. 6. oktober kl. 15-18 på Fotografisk Center

Vildskud festival d. 6. otober kl. 15 på Teaterøen

Performance: Monia Sander, Break d. 10. oktober kl. 15 på Charlottenborg

Alma Söederberg/Deep Etude præsenteret af Dansehalerne og Betyy Nansen Teatret d. 2-3. oktober kl. 20 på Edison Scenen

Cyber Bodies Performance Art Festival (Roccio Bolive – Mexico) d. 2. oktober kl. 13

Kan melorme virkelug spise plastik? Gratis visning af Mass Bloom Explorations af Recoil Performance Group d. 30. september kl. 12-15 i KFUM Spejderne Kirken

Når skriften ikke vil nøjes med at hviske d. 30.september kl. 13.30-17 på Aarhus Litteratur Center

VEGAIARTS: Tori Wrånes på Vega d. 28. september kl. 20

PerformanceSalon about the anatomy of violence arrangeret af Kassandra Productions på Warehouse 9 d. 26. september kl. 16-18

Indblik #2: Jules Fischer & Phyllis Akynyi d. 15 september kl. 17 på Skitse

Grand Nordic Festival 2020 d. 25. -28. september i Unitarernes Hus, Aarhus

Mother Mould af Nanna Lysholt Hansen d. 17. september kl. 17 på Astrid Noacks Atelier

Mette Ingvartsen/Manual Focus & 50/50 d. 15. september kl. 20 på Edison, Bettey Nansen Teatret

Interdimensionale II Skulpturbiennale d. 12.. september kl. 11-17 på Gammelgaard Kunst- og Kulturcenter

Building Conversation – af Lotte van den Berg & Daan ‘t Sas d. 12. september kl. 11 på Refshaleøen

Alt_Cph_2020 -Patterns in Resistance

Lyse nætter 2020 i kl. 13-22 i Møllegade i København

Åbingsfest for Mikriofest d. 5. september kl. 12- 16 på Onkel Dannys Plads i København

Poesiens Bus besøger Viborg – Asta Olia Nordenhiff d. 4. september kl. 16-17

Færøfejring – En ceremoni for Rigsfælleskabet d. 31. august på Dokk1 i Aarhus

Fodflugt – en performance-vandring i Munkerup Park med Seidlers Sensorium d. 1. september kl. 10-15

Nattens pibere – Audiowalk og vandreforestilling d. 29. august fra Litteraturhaus i Møllegade

Curating – CIA & DH Branchemøde d. 8. september kl. 19-21 på Betty Nansen Teatret

Lancering af Judith Butlers værk d. 2. september kl. 16-18 på Kunsthal Charlottenborg

Vandbærer (Vandlegene finissage) d. 23. august kl. 17-18 på Kunstcentret Silkeborg Bad

Dansefestivalen In Motion d. 25-29.august på Pantomimeteatret i Tivoli

Orangeri / en lyd og billedperformance af Ragnhold May d. 26. august kl. 16-17 på Kongegaarden

LIPS og Naturen II med Bjørn Rasmussen, C Y Frostholm og Anemette Kure Andersen d. 26. august kl. 20-22 på Litteraturen på scenen, Skrivekunstskolen i Aarhus

På Den Anden Side Bienale/ Stofskifte – en kunstenrisk manifestation d. 28.-30. august på kunstrummet Den Anden Side på Møn

Linda Lazer (Lamignan), *Like Stones on the Earth‘ d. 30. august kl. 16-16.30 på Enter Art Fair

Julia And 500 Years of Freedom d. 17. august kl.. 18.30-22.30 på Teatret Svalegangen

Kentaur af Dansk Danseteater d. 24. august i Salene i Tivoli

Click 2020: et stille sted – A Quiet Place d. 14. – 28. august på Kulturværftet i Helsingør

The Cyborg Diaries: Family Abolition, Reproductive Technology and the practice of … d. 18 august kl. 17-19 arrangeret af Alt_Cph og Ida Bencke

Sange til Tårnbyparken d. 15. augist kl 12-18

Inseparable – soloudstilling af Kristoffer Raasted d. 5. juli kl. 15 på Kunstvinduet overfor Havneholmen 80

Mindedag for slavernes befrielse d. 3. juli kl 18-20 på Larsens Plads

Syndfloden – et audiovisuelt opråb d. 29. juli kl. 17 organiseret af PASSAGE Festivalen, M/S Museet for Søfart og Vontrapp.

Tagterassen hørespil af Xiao Jing(CHN) produceret af Nydanskeren Jimbuts Kulturforening og AKT1

CC Art talk: bastard X Linda Lamignan d. 2. juli kl. 17-18 på Copenhagen Contemporary

Artist talk med Studio ThinkingHand + fællesspisning i haven d. 2. juli kl. 17.30-20.30 i Munkeruphus

Book Launch: Dear Daughter/Sen_sing_inannainanna på Sorte Firkant d. 1. juli kl. 17-20

Dokumentationer af ‘Stedet er levende’ d. 30. juni kl. 10-22 på Astrid Noacks Atelier

Danmark forenet mod racisme d. 27. juni kl. 14 på Rådhuspladsen

Lancering: Portfolio – (verdens kedeligste stykke fiktion) d. 26. juni kl. 18-20 på YNKB

Up Close performance festival i Det Classenske bibliotek d. 20. juni -28. juni

Live streaming af åben prøve på Mørkt forår af Betty Nansen Teatret d. 20 juni kl. 14-14.45

Solidaritet med verdens flygtninge – København d. 20. juni kl. 12-17

Witches, Work and Womxn: Revolution from the Kitchen en samtale mellem Silvia Federici og Nazila Kivi arrangeret af Laboratoriet for Æstetik og Økologi, Salon Hysteria og Fabrikken for Kunst og Design d. 19. juni kl. 17-19

Dansefilmaften på Operaens Takkelloft d. 18. juni kl. 20-21

Kunstnersamtale med Cassie Augusta Jørgsnsen modereret af Lotte Løvholm i meter d. 18. juni kl. 16-17

Banket for bier i Botanisk Have i Aarhus af Secret Hotel d. 13. juni kl. 14-15.30

Community of Parting af Jane Jin Kaisen på Charlottenborg Kunsthal fra d. 13. juni – 16. august

Cecilie Ullerup Schmidt – Wa(l)king Copenhagen d. 11. juni kl. 04.00-16.00

Rosas Reality Radio

Viva Voice: Ingvild Holm d. 10. juni kl. 12-15

Om Hanne Højgaard Viemose og Yahya Hassan (graris live stream) d. 17. juni

Sommertid minifestival i Litteraturhaus d. 21. juni kl. 17

Molly Haslund – Wa(l)king Copenhagen d. 30. maj kl. 08-18

Mette Kit Jensen – Wa(l)king Copenhagen d. 4. juni kl. 07-19

Poetiske queer-tegneserier foredrag af forfatter Jacob Rosenfeld i Poesiens Hus d. 24. juni kl. 19-20

Virtual Reality Arkivet for Performancekunst d. 8. -19 juni

Transformationer af Mie Freys Damgaard på Officinet

Mød Matt Adams i samtale med Sargun Oshana / branche event Cph Stage d. 3. juni kl. 11-12

Til vægs – Lundtoftegade, en udstillngsplatformn for kunst i det offentlige rum

Meleat Frederiksson – Wa(l)king the City d. 18.. maj kl. 10

As I Collapse af Recoil Performance Group d. 29. maj kl. 20-22

Arctic Stations – virtuel udstilling af Tinne Znner og Eva La Cour på Møstings Hus

Garden Walk i Gl. Holtegaards barokhave d. 4. juni kl. 17.30-18.30

Time Travel Tours organiseret af Liminal DK og Teater Få302 d. 24. juni kl. 20 -23

Asifilookedlikeme – virutal live premiere af Fabio Liberti og Arina Trostyanetskaya d. 27. maj kl. 20

Workshop 1: Publikumsrelationer i den frie scenekunst/KBH på Udviklingsplatformen for Scenekunst d. 12. juni

Herberg 4 – Transient 1af Mynne Søe-Pedersen d. 20.-25. maj

Lyt #16: Kamilla Jørgensen og konkretpoesi

Online Artist Talk med Helene Nyman og Kristoffer Ørum d. 14. maj kl. 18-19

Pythia’s journals – an online festival arrangeret af Office of Emergency, KRÆ Syndikat og Pytia’s journals d. 13. – 28. maj

Sorg – NTX Encounters #4 d. 9. maj kl. 19-20

Dialogmøde om nyt kunstnerisk workspace arrangeret af Udviklingsplatformen for scenekunst d. 19 maj. kl. 15-16.30

Theatertreffen virtuell 2020 fra d. 1. – 9. maj

Står på tæer under vand – online bogfest for Daniel Boysens seneste udgivelse og koncert med Månedrøm d. 10. maj kl. 15

Thelma & Louise – pop up drive in med Cinemateket og Meyers d. 2. maj kl. 21.15 i Nordhavn

Soloudstilling og bogudgivelse af Rebecca Krasnik, der er åbent efter aftale med Bladr fra d. 30. april – 30. maj

Wa(l)king Copenhagen – vandringer af 100 kunstnere i København fra . 1 maj arrangeret af Metropolis

Ubuweb

Hello, do you have a mask af Molly Haslund (kan ses indtil d. 1. juni 2020)

Letter To Oneself af Lee Mingwei

Global Performance Series Virtual venues during Covid -19

A Merce Cunningham Solo Anyoune Can Try

STRANGE TO SAY is an online audio anthology by BIPOC (Black Indigenous and People of Colour) writers in Copenhagen, DK

1_Her- Total Online (Virus Version) organiseret af Tårnby Torv Festival d. 25. april kl. 16

Elektriciteten taler af Amalie Smith arrangeret af AKT1, Danmarks lydteater

Udgivelsen Mellemting mellem ting om 31 skulptursituationer på Den Frie i november 2019 udgivet af Heine Kjærgaard Klausen

Studio 54 dokumentar om natklubben eller måske et immersivt performanceværk

Kvindefestival ’74 i anledning af 50 året for rødstrømpebevægelsen i DK

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché, den første kvindelige filmskaber

Coronamonologerne arrangeret af Teater Republique

En Lille Bog Fest (online) arrangeret af Monday Studio og CPH Zine Fest

RoofTop med skiftende kunstnere p.t. af Bjørn Poulsen, Ingerslevsgade 84 A/Dybølststation i København

Asta Nielsen gavldigt på Valby Langgade 44 i København af Eva Tind

Dit daglige digtfix arrangeret af Det Lilla Rum, forfatter Lone Aburas læser op af Den sorte bog (B-sider)

Trisha Brown – The Movie på Youtube

Self-made Capital no. 3 (online) d. 27. marts kl. 20

Marguerite Duras – Worn Out with Desire to Write på Youtube

Sommertid – digital poesifestival i Litteraturhaus

Pdf-udgave af I’m ok af Mustonen & Naukkarinen fra forlaget Gestus

Catastrophe på Office of Emergency – online udstilling kurateret af Signe Vad d. 27. marts

Marking breath – performance af Sophie Dupont d. 26. marts fra kl. 5.55 – kl. 18.36

Dit daglige litteraturfix – oplæsning af Helene Johanne Christensen d. 23. marts kl. 15

Åbningsfilm på Cph Dox: Kampen om Grønland

Margaret Atwood: A Word after a Word after a Word is Power på Cph Dox

Danmark klappper, larmer og synger kl. 19

Kontakthof af Pina Bausch på Youtube

Arbejdsvisning: Staging the Future of Technologies af Nanna Lysholt Hansen på Catch i Helsingør d. 14. marts kl. 15-17

Excelcior + Tori Wrånes på Vega d. 12. marts kl. 19

Collective – Peripeti no 31 – recpetion på Sorte Firkant d. 8. marts kl. 15-17

Åbning: Ansigt til Ansigt – Thorvaldsens portrætter på Thorvaldsens Museum d. 8. marts kl. 12-17

Femi-festival i Ungdomshuset Odense d. 6.-8. marts

WE af J&K på Inkonst i Malmö d. 13. marts kl. 10

For Ever Four Seasons af Convoi Exceptionnel og Jon R. Skulberg d. 12. marts kl. 20

Fyraftensseminar om, hvordan man kan bruge kunst helende uden at gøre kunsten instrumentel? på MAMO d. 10 .marts kl. 15-18

DRAMA Qhueens i Villa Kultur d. 8. marts kl. 15-17

1 års fødseslsdag i det Lilla Rum d. 7. marts kl. 19-22.30

Dialogmøde om nyt kunstnerisk workspace for den frie scenekunst på Udviklingsplatformen for Scenekunst d. 26. februar kl. 15-16.30

Running Sculptures i Pakhus 11, Dansehallerne d. 14. marts kl. 15.30

A three-fold performance evening på Bådteatret d. 26. februar kl.19

Åbning af Krisekontor for de bekymrede i Ooe d. 29. februar kl. 10

Ablutions of the Body – seminar i Runde Tårn d. 7. marts kl. 13-16.30

Two Women Machine Show – Of All Its Parts: Darkness i Pakhus 11/Dansehallerne d. 24. februar kl. 20

Paneldiskusion om kollektive processer på Forsøgstationen d. 22. februar kl. 15.30-17.30

Fiktion, parallelle virkleigheder og futurisme i kunst og litteratur af Nazila Kivi og Jamal Bendahman på Husum bibliotek d. 20. februar kl. 19-21.30

The Female Gaze – LINE – Frame #3 af Nadia Nabil på Uppercut Danseteater d. 17. februar kl. 19

Corpo Surreal af Sew Flunk Wit på Takkellofttet d. 12. februar kl. 19.30

Fraction Inter Action – a 12 hour performance på Galleri Christoffer Egelund d. 7. februar kl. 12-23.59

Feral Festival på AFUK d. 12.-14. februar

Peep Show af Det Ovale Rum på Den Frie d. 21. februar

Triptykon of Disbelief – the Earth Says Hello af Signe Vad på Martin Bryde Gallery i Lund, Sverige d. 8. februar kl. 13

Open Call til ST:ART Sydhand Teater deadline d. 16. februar

The Circus Ball by Beck Ninja på AFUK d. 15 februar kl. 18-02.00

Pop pengene – performance af Louise Haugaard Jørgensen på Børsen d. 10 februar 16.30

Fotoforum med Yvette Brackman på Fotografisk Center d. 6 februar kl. 17-19

FuturX chapter 4 på P44 Performance Hub d. 5. februar kl. 14

Olof Olsson – Driving The Blues Away i Kierkegaards Antikvariat d. 25. januar kl. 20 -23

Første Torsdag: Ragnhild May: Pneumatisk maskine i Kunsthal Aarhus d. 6. febraur kl. 16-17

Læsninger på Astrid Noacks Atelier: Amalie Smith og Franziska Hoppe d. 26. januar kl. 15-17

Pålædningsdukkernes befrielsesfront workshop på MAMO d. 19. januar kl. 14-17

Finissage på Cirkelbryder af Sophia Kalkau og Ursula Andkjær Olsen på Den Nationale Fotosamling d. 17. januar kl. 16-18

Environmental racism – dokumentar screening og paneldebat præsenteret af WOC CPH d. 2. februar kl. 12-15.30 på Fælledvej 12 i København

Queering Performing Arts – lecture af Zvonimir Dobrović på Warehouse 9 d. 28. januar kl. 16-18

Og planterne kravler mod toppen udstilling af Maja Mo Moesgaard på Hillerød Bibliotek d. 25. januar kl. 13 -14.30

The Soul Catcher af Annika B. Lewis på Bora Bora i Aarhus d. 21. januar kl. 19.30

The Juliet Letters – fortolking af Elvis Costellos kærlighedsange med Kira Skov og Nordic String Quartet d. 17. januar på Betty Nansen Teatret

Nytårskur på Horsens Kunstmuseum med Lilibeth Cuencas performance Dragedukke d. 11 januar kl. 14-18

Fotografi er fotografi er fotografi d. 10. januar kl. 17-19 på Banja Ranthov Galleri & Kunsthandel

Jullemarked og banko i Trampolinhuset d. 15. december kl. 12

FuturX kapitel 2 på P44 – Performance Hub d. 19. december kl. 17 – 19

Meninger med lilla blæk #1 i Det Lilla Rum d. 19. december kl. 16.30

Den unge Werthers lidelser instrueret af Sragun Oshana på Sort/hvid d. 13. december kl. 17.30

Kunstakademiets julemarked på Kunstakademiets billedskoler d. 15. december kl. 11-17

Launch: Monsieur Antipyrine 4/5 på Sort/hvid d. 13. december kl. 16-118.30

Samtalesalon – Writings of Bodies på Den Frie d. 12. december kl. 17-20.30

Feministisk julestue med kunstneren Mette Uldal i Det lilla rum d. 7. december kl. 12-17

Untold Pages med Lone Aburas, Jamal Bendahman & Nazila Kivi på Øen d. 7. december kl. 16-17.30

Silkebreve Soloudstilling af Johanne Skovbo Lasgaard på KH7 artspace i Aarhus d. 6. december kl. 17-19

De Hvides Privilegier – FLÆS temaaften i Litteraturhaus d. 4. december kl. 19 – 21.30

Momentum – køn og kunst af Mette Rise, Sophie Dupont, Lilibeth Cuenca Rasmussen og Philip | Schneider på Børsen d. 30. november kl. 16-18

Maintenance Art – fælles genopførelse på Aros d. 29. november kl. 15-17

Release: Marie Raffn i Bladr d. 30 november kl. 16.30-19.30

Performancefestival Mellemting mellem ting d. 21 – 24. november på Den Frie

Kritikersalon: Det groteske d. 19. november kl. 19.30 – 21.30 på Forfatterskolnen

CCSelects koncert, talk, filmvisning d. 21. november kl. 17-21 på Copenhagen Contemporary

De tte økologier talk med Mtthias Kokholm arrangeret af Projekt Art Writing på Aros i AArhus d. 20. november kl. 19-21

Dovenskab – koncertperformance af Eriko Makimura i Koncertkirken i København d. 14.-16. november

Performancefestival – ‘Mellemting mellem ting’ d. 21. – 24. november på Den Frie Udstillingsbygning

To Write Art – symposium d. 14.-15.november på Københavns Universitet, KUA

Gevækster – en readingfestival af Grow d. 4.-5. december på Teater Grob

The Female Gaze – Kvindeblikket i kunsten – Visionssalon i Skuespilhusets foyer d. 26. november kl. 16-17.30

Den usynlige mur – en aktivistisk performance med børn fra Sjælsmark d. 5. november kl 14 på Christiansborg Slotsplads

Kunstsalon Vision – Gunilla Lind og Mira Helenius Martinsson og forestillingen ‘LOVEU2ND’d. 14. november kl 20 -21 i Dansekapellet

Edith Södergtrans digte og Anna Kruses musik d. 11 november kl 20-21 i Poesiens Hus

Fejring af de døde d. 1 november kl 20- 02.00 i Det Lilla Rum

Reception // Lydarkiv med danske kvindelige komponister d. 1. november kl. 16 -19 i Lydens Hus

Bjerget af Seimi Nørregaard – performance d. 30. oktober kl. 17- 20 i Brønshøj Vandtårn

Sunk Deeper // Antistatic // Great Dane | Stardust d. 9. november kl. 20.30 – 00.00 på Noisy Beehive

Det bøjelige univers d. 29. oktober kl. 17-20 på Forfatterskolen

Mød Charlie Laban Trier, Meleat Fredriksson, Snorre Jeppe Hansen d. 4. november kl. 19- 21 på Charlottenborg, Dansehallerne

Transistor 8 – A Festival for Contemporary Performings Arts d. 25. – 31. oktober på Inter Arts Center i Malmö

Performancemuseum Futurx – gender d. 8. november kl. 14- 22 i P44 – Performance Hub

Power of Women Festival d. 7. – 10. november i Cinemateket, Husets Teater, P44 – Performance Hub mm.

Corpus Dogma #2 – On the Other Hand af Tina Tarpgaard d. 19. oktober kl. 18 på Corpus, Det Kgl. Teater

Running Out of Blue – Anja Francke på Astrid Noacks Atelier d. 18. oktober kl. 14.-17

Ragnhild May – Vega Arts d. 14. oktober kl. 19- 21 på Vega

Choreography on the Face – performance lecture af Sara Hamming d. 27. oktober kl. 16 på Teater Får302

Gran Canaria – performance i udstillingen af Louise Haugaard Jørgesen d. 13. oktober kl. 12 i Møstings hus

PoesiBanko med Øverste Kirurgiske digterne d. 19. oktober kl. 20 – 21.30 på Brøg Litteraturbar

Vandana and Emma Holten in Conversation d. 12. oktober kl. 14 – 15.30 i Union KBH

Body Landscapes Performance Art Festival 2019 d. 8. – 11. oktober 2019

Book Launch af Lise Saxtrup/Blankt Papir Press på Bladr i København d. 10. oktober kl. 17-20

På sit yderste – kortfilm og koncert af Daniel Boysen, Mariana Gil og Martin Lau d. 17. oktober kl. 19- 21 hos Frontløberne i Aarhus

Open Call: Travers at CC i København d. 4. oktober – 8. november

Dramaturgical practices med dramatiker/forfatter Runa Borch Skolseg og kritiker/ redaktør Anette Therese Pettersen d. 14. oktober kl. 17 på Kunsthøhskolen i Oslo

Open Call: Staging the Art of Denmark initieret og arrangeret af HAUT i København og Åbne scene- Godsbanen i Aarhus d. 5. – 25. oktober

Performance Walk med Christine Laquet – mødested udstillingsstedet Spanien 19C i Aarhus d. 4. oktober kl. 16. -18

Conspiracy Ceremony -Hypersonic States – performance af Margret Sara Guddjonsdottir i Dansehallerne/Pakhus 11 d. 3.- 4. oktober

Klima&Litteratur på Teaterøen d. 5. oktober kl. 12.30-23

Lyd + litteratur festival 2019 d. 4. oktober – 6. oktober på Radar i Aarhus

Opening/Fernisering: Threshold(s) med performance af Yong Sun Gullach på CAMP og Trampolinhuset d. 4. oktober kl. 18

Arabian Nights åbning: Reception, Yara og livekoncert med Lekhfa i Cinemateket og ALICE d. 1 oktober kl. 18- 23

Malmö Gallerinatt: Vernissage – Anti-bodies af Rikke Benborg på Fotogalleriet [format] i Malmö d. 28. september kl. 18

En aften med forlaget Korridor torsdag d. 26. september på Cafe Pyt kl. 18-21.30

Om kaffe på tværs af Sydhavnen med Boaz Barkan, Xiri Tara Noir, Mille Maria Dalsgaard og Maria Carmen Lindegaard,, som er en del af Choreography in Action på Sydhavn Teater d. 23. kl. 19-21

Open Doors/Stort Spagat af Christina Joensson m. fl. på Østbanegade 41 i København d. 23. september kl. 16

Herfra hvor vi står af Lilibeth Cuenca Rasmussen på Horsens Kunstmuseum d. 21. september kl. 14